بستن پنجره

دو سال تا پایان عمر شرکت‌های غیر دیجیتال!

با صدای گوشی موبایل بیدار می‌شویم. پیام‌های دریافتی را می‌خوانیم. سر میز صبحانه اخبار و وضعیت آب‌وهوا را در تبلت یا موبایل خود مرور می‌کنیم. پشت چراغ‌قرمز و ترافیک، زمان خود را در شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کنیم. در محیط کار مدام به اینترنت متصلیم. ارسال و دریافت پیام، بررسی اخبار روز، سرگرمی، خرید و کسب اطلاعات، همه از طریق اینترنت و دنیای دیجیتال انجام می‌پذیرد.
سه شنبه 27 بهمن، سالن همایش‌های برج میلاد، میزبان اولین کنفرانس تبلیغات دیجیتال بود. این گردهمایی با حضور مشاوران و مدیران متخصص حوزه تبلیغات دیجیتال و با هدف انتقال دانش و تجربه پیرامون پذیرش، حضور، بقا و رقابت در این حوزه برگزار شد.
با همگانی شدن و رشد استفاده از ابزارها و امکانات دیجیتال، سبک زندگی همه ما تغییر کرده است. حضور در این دنیای جدید قواعد خود را دارد. نمی‌توان به شیوه‌های سنتی پایبند ماند و انتظار بقا در این دنیای تازه را داشت. شتاب تغییرات تا آنجایی است که کوچک‌ترین غفلت می‌تواند باعث شود برای همیشه از قافله جا بمانیم. در همین راستا، دکتر محمد ناطق طی سخنرانی خود، یادآور شد تنها دو سال مهلت برای پیوستن به این قافله باقی است.
وقتی تمام توجه‌ها معطوف به منظر مشخصی است، نباید خارج از آن منظر ایستاد و انتظار دیده شدن داشت. دکتر محمود محمدیان، طی سخنان خود در این کنفرانس تخصصی، اهمیت "توجه"، این عنصر کمیاب را یادآور شده و آن را بحث اصلی حوزه تبلیغات خواند.
در ادامه این نشست، دکتر فرزاد مقدم و سرکار خانم شهرزاد اسفرجانی به تفاوت‌های پارادایم جدید با رویکرد سابق در تبلیغات پرداختند. رسانه‌های دیجیتال جدید، مخاطب را با خود همراه کرده، محتوایی غنی ارائه داده و هزینه بسیار پایین‌تری برای کسب‌وکارها دارند. حال‌آنکه رسانه‌های سنتی و انبوه، هزینه هنگفتی را به صاحبان کسب‌وکار و محتوایی ضعیف را به مخاطبان تحمیل می‌کنند. در این رویکرد تازه، تجربه مخاطب حرف اول را میزند. به گفته دکتر شهریار شفیعی، دنیای تبلیغات از "محصول محوری" به "تجربه محوری" روی آورده است.
دکتر جلالی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، یکی از مهمانان ویژه کنفرانس بود که بر لزوم آشتی میان دولت و فعالان حوزه دیجیتال تأکید داشتند. این مقام دولتی ضمن معرفی فضای دیجیتال به‌عنوان پدیده‌ای جدید و کمتر شناخته‌شده در ایران، خواستار مطرح‌شدن تقاضاهای طرفین بودند، تا بر مبنای آن زیرساخت‌ها و قوانین لازم تدوین‌شده و مجال فعالیت به وجود آید.
در روند گفتگوها، چند نمونه موفق در حوزه دیجیتال معرفی و بررسی شدند. موسسه خیریه محک و کمپین "ایران را باید دید" دو مورد از فعالان برتر این حوزه‌اند. دکتر آراسپ احمدیان، مدیرعامل محک در توضیح مکانیسم کاری این موسسه یادآور شد، حتی در مواردی که سیستم سنتی به‌خوبی کار می‌کند، باید سیستمی دیجیتال به‌موازات آن پایه‌ریزی کرد و تمام سرویس‌های سابق را مجدداً به شیوه‌ای تازه ارائه نمود.
این نشست با اعطای "نشان سرآمدی دیجیتال" به شرکت‌های برگزیده به کار خود پایان داد. 5 تا 25 دی‌ماه نظرسنجی گسترده‌ای صورت گرفت و مردم، شرکت‌های دیجیتال منتخب خود را در حوزه‌های مختلف معرفی نمودند. مادیران بر مبنای اکثریت آرا، مفتخر به دریافت این نشان شد. معیار این نظرسنجی مردمی، کیفیت وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات دیجیتال، محتوا، فروش و خدمات آنلاین شرکت‌ها است.