بستن پنجره

  • سخنرانی آقای ثقفی
  • پوستر همایش
  • سخنرانی مدیر عامل مادیران
  • سخنرانی دکتر بهزاد رضوی

مدیران صنعت در پنجاهمین سالگرد تاسیس دانشگاه صنعتی شریف

بزرگترین گردهمایی اعضای خانواه بزرگ دانشگاه صنعتی شریف که همزمان با پنجاهمین سال تاسیس آن و با حضور شخصیت‌های علمی، صنعتی، دانشگاهی و دولتی برگزار گردید.
بخش مهمی از این مراسم به معرفی و تقدیر از پنجاه خدمت‌گذار دانشگاه صنعتی شریف، از میان اساتید بنیان‌گذار، بازنشسته یا شاغل، کارکنان و نیز حامیان این دانشگاه از بخش‌های خصوصی و دولتی اختصاص داشت و در بخش دیگری از این جشن، پنجاه تن از فارغ‌التحصیلان برجسته، به عنوان نمونه‌هایی از دانش‌آموختگان فرهیخته و تاثیرگذار دانشگاه از بدو تاسیس، معرفی و مورد تقدیر قرار گرفت.
در این میان آقای بابک ثقفی مدیرعامل صنایع ماشینهای اداری ایران به عنوان یکی از فارغ التحصیلان دانشکده برق دانشگاه صنعتی شریف در کنار آقایان بهزاد رضوی،کمال سرابندی، احسان افشاری و خانم نگار کیاوش سخنرانی نمودند.
در ابتدای سخنرانی بابک ثقفی به تاریخچه ای از صنعت برق و الکترونیک، بخصوص تکنولوژی صنعت تلویزیون و تغییرات این صنعت اشاره شد.
تلویزیون در سال 1935 توسط غربیها اختراع شده و تکنولوژی آن در طول زمان رشد کرده و تغییر یافته و تا سال 1970 کل تکنولوژی در اختیار آمریکا و شرکتهای غربی بوده است ولی پس از مدتی بدلیل اعمال تغییراتی برروی هزینه های ساخت ،تکنولوژی، سود و تمرکز برروی بهینه سازی و بازسازی تکنولوژی به ژاپن و برندهای مانند Sony , Sharp, Panasonic ,Toshiba منتقل شده و از دست غرب خارج شد.
پس از آن شرکتهای ال جی و سامسونگ با تمرکز برروی مارکتینگ و خرید کامل تکنولوژی از شرکتهای مادر توانستند تغییرات دیگری در تکنولوژی ساخت تلویزیون ایجاد کرده و این تکنولوژی را به کره ببرند.
در حال حاضر کشور چین با صفر کردن هزینه تکنولوژی در شرکتهای سازنده پنلهای تلویزیون، در حال گرفتن بازار این تکنولوژی هستند.
این سخنان در حالی مطرح شد که به اعتقاد بابک ثقفی باتوجه به اینکه یکی از بزرگترین روشهای کارآفرینی در کل دنیا صنعت لوازم خانگی است، در حال حاضر ایران بستر مناسبی برای صنعت برق و الکترونیک بوده و امکان فعالیت و نوع آوری فعالان و متخصصین این حوزه بوجود آمده و نه تنها نباید به خروج از ایران فکر کرد بلکه اکثر افرادی که سالهای گذشته بدلیل نبودن میدان فعالیت گسترده و تخصصی از ایران خارج شده اند و در شرکتهای بزرگی مشغول به کار هستند، علاقه مند به بازگشت به ایران هستند.
در بخشی از سخنان،بابک ثقفی به عنوان مدیر عامل این شرکت، اشاراتی به مادیران و فعالیتهای تخصصی تیم R&D این شرکت کرده و مطرح نمودند که شرکت مادیران در حالی تولیدات تلویزیون خود را از 2000 دستگاه در سال 1386 به 150.000 دستگاه در سال 1394 افزایش داده است که بستر کارآفرینی و صنعت الکترونیک را در ایران افزایش دهد.
ایشان به لزوم حضور و ماندگاری متخصصین ایرانی در کشور و کارآفرینی و سه رکن اصلی آن ( ایده، تجربه و سرمایه ) اشاره کردند.
در این خصوص مهندسین و متخصصین در کنار سرمایه گذاران و صنعتگران میتوانند به بالیدن و پیشرفت کشور اهتمام کرده و برای این کشور کار ایجاد کنند.
بابک ثقفی با ذکر شعری از جبران خلیل جبران به سخنان خود در این مراسم خاتمه داد.
همچنین به شما گفته اند که زندگی تاریکی است
و شما از فرط خستگی آنچه را خستگان می گویند تکرار می کنید.
و من به شما می گویم که زندگی به راستی تاریکیست مگر آنکه شوق باشد.
و شوق همیشه کور است مگر آنکه دانشی باشد
و دانش همیشه بیهوده است مگر آنکه کاری باشد
و کار همیشه تهی است مگر آنکه مهری باشد
و هر گاه که با مهر کار کنید، خود را به خویشتن خویش می بندید و به یکدیگر و به خداوند خود