بستن پنجره

گرامیداشت روز خبرنگار در مادیران

شرکت مادیران به مناسبت روز خبرنگار، میزبان جمعی از خبرنگاران روزنامه ها و خبرگزاری ها شد. در این نشست جناب آقای بابک ثقفی مدیر عامل شرکت مادیران ، ضمن تبریک روز خبرنگار به اصحاب رسانه، در مورد مسائل روز و چالش های صنعت لوازم خانگی و صوتی و تصویری ایران صحبت کرد.
آقای بابک ثقفی در این نشست خبری با اشاره به افزایش قاچاق لوازم خانگی به کشور در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در مورد حجم قاچاق تلویزیون اظهار داشت: در حال حاضر سهم قاچاق در بازار تلویزیون ایران حدود ۲۰۰ هزار دستگاه است ولی همین رقم کم توانسته بازار را متشنج کند. وی ادامه داد: میزان مصرف تلویزیون در کشور به یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه رسیده که بخشی از آن از طریق قاچاق تامین می شود. در حال حاضر که قیمت ارز نیمایی و ارز بازار آزاد به یکدیگر نزدیک شده، جذابیت قاچاق لوازم خانگی بیش از سال های گذشته افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه در سال های گذشته حدود ۶۰ درصد بازار لوازم خانگی به راحتی در اختیار شرکت های خارجی قرار داشت، گفت: این شرکت های خارجی در شرایط متاثر از تحریم ها به راحتی بازار کشورمان را رها کردند و به عرضه قطره چکانی لوازم خانگی روی آوردند و در حال حاضر نیز این شرکت ها با دامپینگ محصولاتشان در شهرهای مرزی از جمله در کردستان، دبی وغیره به دنبال کاهش هزینه های قاچاق به ایران هستند تا اجازه ندهند تولیدکنندگان ایرانی قدرت بگیرند.
آقای ثقفی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر بازار لوازم خانگی به تعادل رسیده است، افزود: با خروج شرکت های خارجی از بازار لوازم خانگی ایران با تنش و کمبود کالا روبرو شدیم که نارضایتی مشتریان را به همراه داشت ولی در حال حاضر با فعال شدن تولیدکنندگان داخلی بازار به تعادل رسیده است. وی توضیح داد: برخی عوامل در ایجاد تعادل در بازار لوازم خانگی موثر بوده است، از جمله اینکه تولیدکنندگان ایرانی که تا آن زمان تحت فشار شرکت های خارجی در حال نابودی بودند، با خروج برندهای خارجی توانسته‌اند خود را پیدا کنند و سطح تولیداتشان افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه بازار لوازم خانگی ایران شبیه بازار ترکیه است، افزود: ۴ سال پیش مصرف تلویزیون در ترکیه ۳ میلیون دستگاه بود و در حال حاضر نیز همین میزان است. در آن زمان مصرف بازار ایران حدود ۲ میلیون دستگاه بود ولی حالا به یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه رسیده است. این کاهش مصرف نشان دهنده تاثیر مسائل اقتصادی بر بازار است. زیرا با افزایش قیمت ها، کاهش تقاضا برای خرید لوازم خانگی را در بازار شاهد بودیم. به گفته وی ۴ سال پیش حدود ۶۰۰ هزار دستگاه از ۲ میلیون دستگاه تلویزیون مصرفی در کشور از طریق قاچاق تامین می شد و حالا هم سهم قاچاق از یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه تلویزیون مصرفی در کشور حدود ۲۰۰ هزار دستگاه است.
وی در ادامه با تاکید بر اهمیت تامین مالی شرکت های داخلی از طریق عرضه سهامشان در بورس، گفت: اگر برای ساخت یک کارخانه ۱۸۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی دریافت شود، باید سود ۲۰ درصدی بابت این تسهیلات پرداخت شود که میزان این سود حدود ۳۶ میلیارد تومان است. این موضوع باعث می شود هزینه تولید هر دستگاه تلویزیون حدود ۳۶۰ هزار تومان افزایش یابد. در مورد لباسشویی نیز حدود ۱۰ درصد قیمت کالا یعنی ۴۰۰ هزار تومان خواهد بود در حالی که اگر از بورس تامین مالی شویم می توانیم کالا را با کیفیت و قیمت مناسب عرضه کنیم.
ایشان در پایان با اشاره به برنامه ریزی شرکت های داخلی برای افزایش تولید لوازم خانگی، از نصب خط تولید لباسشویی در شرکت صنایع ماشین های اداری ایران در هفته آینده خبر داد و گفت: ابتدای مهر ماه نیز خط تولید یخچال نصب خواهد شد و تولید خود را آغاز خواهد کرد.